Lidé z FRRMSPraktickéZahraniční

World Talks – Peru a Uganda

Zajímá tě svět? Rád si poslechneš osobní zkušenosti ze stáží, erasmu nebo jiných projektů? Přijď na World Talks a poslechni si o světě!

824Zobrazení

Jestli sleduješ dění na fakultě, určitě ti nemohla utéct událost World Talks! Je to takové fajn a neformální setkání světoběžnických duší, na kterém se dozvíš spoustu zajímavých informací! Většinou se sejdou dva řečníci, ať už z řad studentů nebo vyučujících. Celá akce je v duchu naprosté pohody, nejenže posedíš s kamarády u sklenky vína nebo piva, ale dozvíš se i super typy na výjezdy. V úterý 30. 10. proběhlo již páté setkání a tentokrát se jednalo o Ugandu a Peru.

O své rodné Ugandě mluvil vyučující pan Ing. Dastan Bamwesigye. Vyprávěl o návštěvě své rodiny, která zde celá žije. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o této zemi, jako například, že mají velmi dobré pivo, ale na to naše české nemá. Ale tak, na to nemá tak jen někdo, což. Každopádně nám velmi zaujatě říkal, co pro obyvatele Ugandy znamená tanec; je pro ně vášní, životním stylem a absolutně nedokážou žít bez hudby. Rozhodně mi přijde, že jsme zde mohli dobře porovnat rozdílnost kultur, protože pro nás hudba není zas až tak srdcová záležitost.

Taky fajn poznatek byl, že všude přidávají banán. Mají ho ke snídani, obědu i večeři, samozřejmě i na svačiny a tak. Snažila jsem se zamyslet, jestli i my máme nějaké takové jídlo, které jíme all day, all night, ale na nic jsem nepřišla. Kupodivu říkal, že to nikoho zatím neomrzelo. Slyšeli jsme také o všech jejich přírodních monumentech a kmenech a dalších. Prostě spousta informací, které musíš příště slyšet i ty!

Jako druzí mluvili i naši spolužáci Lucie Hübschmanová a Tadeáš Hrušovský, kteří byli na měsíční stáži v Peru, která jim byla umožněna v rámci studia na naší fakultě. Vysvětlovali, jak se vůbec na takovou stáž dostat, a neznělo to nějak složitě! Přečteš mail s požadavky, vymyslíš si projekt, o kterém něco napíšeš, předneseš to před pár lidmi a jedeš… (možná je fajn se i naočkovat, ale to říkali, že povinné není, ale tak…) Slyšeli jsme dost projektu, třeba o dentální hygieně, pivovarství, rurálním turismu a dalších. V rámci svých projektů dělali rozhovory s místními obyvateli a sbírali data a podklady pro jejich práci. Nicméně ne vždy to bylo jen o povinnostech a zažili neskutečné zážitky!

Ochutnali morčata, koho by to zajímalo, chutná to jako králík, pak další tradiční jídla, prošli se pralesem, viděli krokodýla, pluli po známém jezeru Titicaca, čelili tlakovému přetížení při výšlapu na hory, jezdili na koních, oblékali si v každé vesničce jejich kroje, a to nejlepší na konec, byli se podívat na Machu Picchu! Cesta byla náročná s mnoha překážkami, ať už to bylo zlé počasí, nebo nemožnost se dopravit autem kvůli demonstraci, která tam zrovna panovala, ale jejich výprava to úspěšně zvládla a výhled na tento přírodní úkaz stál za to.

Super, co? Nejenže se dozvíš zajímavé věci, vidíš přírodní krásy a monumenty, ale ještě ke všemu dostaneš pěknou dávku motivace, protože příště to můžeš být ty, kdo někam vyjede a pak o tom bude vyprávět svým spolužákům. Určitě se příště stav, další World Talks budou 13. 11. od 17.00, kde si poslechneš o Kazachstánu a Indii.

Těšíme se na tebe!

 

Michaela