Lidé z FRRMSPraktickéZahraniční

Stáž na Stálé misi České republiky při OSN v New Yorku

Uchopila šanci a vyplatilo se! Čti dál, jak se vyplatí sledovat stránky Ministerstva!

1.37KZobrazení

                                          

Pravidelně sleduji internetové stránky Ministerstva zahraničních věcí, kde se kromě jiného dají najít i možnosti stáží. Tam mi padla do oka nabídka 3 měsíční stáže na Stálé misi České republiky při OSN v New Yorku, na kterou jsem se přihlásila, a měla to štěstí, že jsem byla vybrána. Sbalila jsem tedy kufr a vyrazila do města, které nikdy nespí!

Downtown Manhattan

Bydlela jsem přímo na české misi, což znamená v samém srdci Manhattanu, na Upper East Side, jednu Avenue od Central Parku… co víc si přát?

Stálá mise České republiky při OSN v New Yorku

Má stáž na Stálé misi ČR při OSN v New Yorku trvala od června do srpna 2018, kdy jsem měla možnost seznámit se s chodem české mise, OSN i se samotným životem v New Yorku. Má hlavní agenda byla zaměřena na ukončení českého předsednictví v Ekonomické a sociální radě OSN.

Hlavní sídlo OSN v New Yorku

Hlavní sídlo OSN v New Yorku

Denně jsem se tak účastnila zasedání v hlavním sídle OSN v New Yorku, především tedy zasedání Ekonomické a sociální rady, měla jsem však přístup také na zasedání Valného shromáždění či Rady bezpečnosti.

Ekonomická a sociální rada OSN

Rada bezpečnosti OSN

Valné shromáždění OSN

Zasedání Ekonomické a sociální rady pro mě byla vždy neuvěřitelně zajímavá, konkrétně jsem se účastnila například vyjednávání o ministerské deklaraci, která byla přijata na závěr letošního High Level Political Forum on Sustainable Development, které se uskutečnilo od 9. – 18. července.

High-Level Political Forum on Sustainable Development 2018, Liu Zhenmin (Under-Secretary-General), Marie Chatardová (president of the Economic and Social Council)

Členské státy Evropské unie hovoří v OSN jedním hlasem, proto jsem měla možnost participovat na koordinačních setkáních Delegace Evropské unie při OSN v New Yorku. Na těchto setkáních se jednotlivé státy vyjadřují k dané problematice a utváří se společný postoj.

Delegace Evropské unie při OSN v New Yorku

Kromě zmíněných oficiálních zasedání jsem se účastnila také oficiálních i neoficiálních večeří na rezidenci české velvyslankyně či řady kulturních akcí, recepcí a side eventů, které se na půdě OSN pořádaly. A že jich byla spousta! Oblíbila jsem si především páteční večery v Delegates Lounge v OSN, kde se z jindy tiché a poklidné kavárny stalo místo, kde jste si dali skleničku vína a potkávali se s lidmi doslova z celého světa.

Delegates Lounge OSN

Samozřejmě jsem si našla čas i na poznávání města. Ráda chodím pěšky a asi nikdy předtím jsem nenachodila tolik kilometrů, jako právě v New Yorku. Teď můžu ale říct, že jsem si prošla Manhattan doslova křížem krážem, od Westu po East a z Uptown až po Downtown. Prošla jsem také spoustu zajímavých míst v Brooklynu, v Queens a na závěr svého pobytu jsem ještě jela poznávat krásy amerického hlavního města.

Už jen pár slov na závěr. Život v New Yorku a práce v OSN mi daly neskutečně moc. V OSN se řeší otázky, kterými jsem se zabývala během celých 5 let studia na FRRMS, bylo to pro mě tedy místo, kde jsem své teoretické znalosti mohla využít v praxi. Bylo úžasné denně sledovat dění v OSN, jak 193 zemí vyjednává, aby dospěli konsenzu. Tolik různých kultur, jazyků, národností a vyznání na jednom místě. Prostě a jednoduše, tato stáž pro mě byla po všech směrech neuvěřitelně přínosná.

Brooklyn Bridge

United Nations Headquarters and Middtown Manhattan

Empire State Building

Downtown Manhattan

Washington, D.C.